Antracit

Eden

Handvävd ullmatta utan mönster vävd i ett tvåfärgat garn som gör att mattan blir melerad. Tunn, slät och lättskött.

Välj en färg

Välj storlek

Att betala: -

Beskrivning

Neutral ullmatta utan mönster men som däremot har en mycket snygg melering då mattan är vävd med ett tvåfärgat garn. Eden passar in i de flesta hem och kommer i många olika färger och storlekar, även som gångmatta och rund!

Eden är tunn och slät vilket gör mattan lätt att dammsuga. Den väger inte mycket och är smidig att flytta på vid behov, dock rekommenderar vi halkskydd under mattan just för att den är såpass tunn och lätt.

Detta är en tidlös matta som fungerar lika bra under matbordet, i vardagsrummet eller i hallen.

Mattans speciella egenskaper

  • Finns som rund
  • Lättstädad
  • Slät ovansida
  • Vändbar matta
  • Melerad
  • Omönstrad / enfärgad
  • Slitstark
  • Naturmaterial
  • Får plats under dörrar
  • Tunn
  • Många storlekar
  • Många färger
  • Smutsavvisande
Rum där mattan passar: Hall, Vardagsrum, Matplats / Matsal
Matta från: InHouse Group
Tvättråd:  Dammsug mattan regelbundet och ta bort fläckar omedelbart. Eftersom ullen innehåller fett så får mattan ett naturligt skydd som stöter bort smuts och fläckar. De flesta fläckar brukar gå att suga upp med en fuktig trasa så länge fläcken inte har torkat in. För tvätt av hela mattan rekommenderas kemtvätt.
Material:  Ull
Totalhöjd:  8 mm
Tillverkningssätt:  Handvävd

Andra populära Ullmattor

Ägaren till butiken är en mycket trevlig och erfaren person. Han hjälpte oss att välja de mattor vi behövde, till bra priser och utmärkt kvalitet på varorna.

Reem

Vi beställde Torky dörrmatta och den är bland det bästa vi har köpt till vår nya lägenhet!

Sara